AIP Blog Ekzém Související

3 měsíce na AIP

Bylo by fajn, kdyby se vaše zdravotní problémy pořád jen lepšily, jak jednou najedete na zdravý životní styl, případně na nějaký terapeutický protokol. I když musím, říct, že oproti tomu, jak jsem na tom byla před rokem, je mi teď skvěle, ale bohužel uzdravování vždy lineární není. Já sama už řeším svoje zdravotní potíže druhým rokem, na samotném AIP jsem čtvrtý měsíc. Předtím už jsem byla několik měsíců na paleo dietě a ještě dříve jsem vyzkoušela různé jiné přístupy. Sice se můj celkový zdravotní stav, ekzém i trávicí potíže o mnoho zlepšily, ale poslední dobou jsem měla pocit, že se moje trávení zase zhoršilo a ekzém nějak stagnuje.

Nutí mě to přemýšlet nad tím, co dělám špatně nebo co bych mohla dělat jinak a lépe. Vracím se tedy k základům autoimunitního protokolu, v jehož účinnost opravdu věřím a jak píšu tyto řádky, uvědomuji si, že jsem se poslední dobou trošku zanedbávala. Dodržovala jsem sice pečlivě stravovací aspekty AIP, ale pozapomněla jsem na některé další aspekty, hlavně na péči o sebe samu. Jak už někteří z vás ví, snažím se ve volném čase vybudovat svůj vlastní poradenský business a kromě mé současné kancelářské práce ještě se po večerech dále vzdělávám, pomáhám s výživovým poradenstvím v Institutu funkční medicíny a výživy a také se snažím zprovoznit tyto webové stránky. I když mě to všechno moc baví, jsem z toho všeho po pravdě dost unavená a nemám už moc času na to se o sebe starat, dostatečně spát, trávit víc času v přírodě atd. Vím, že je potřeba se o sebe taky starat, odpočívat a být celkově v pohodě. Takže se teď cíleně opět snažím najít si čas sama na sebe, chodit si včas lehnout, abych spala aspoň 7 hodin za noc. Ve všední dny chodím pěšky do práce a cvičím každé ráno nebo večer aspoň chvíli jógu. Už dlouho se snažím také pravidelně meditovat, ale nedaří se mi to každý den, přestože vím, že meditace je úžasné přínosná. Den má však jen 24 hodin a nemůžeme mít čas na všechno. Je potřeba si stanovit priority!

Dalším důvodem mého stagnujícího zdraví, který mě poslední dobou napadal, je vhodnost či nevhodnost konzumace ovoce na AIP. Autoimunitní protokol, jako ostatně jakoukoliv jinou terapeutickou dietu, je třeba individualizovat. Někdo snáší ovoce dobře a nedělá mu vůbec potíže a někdo si na něj holt musí dávat pozor kvůli vysokému obsahu cukru, potažmo fruktózy. Já cukr jako takový už nejím několik let a vůbec mi nechybí. Postupně jsem omezila i sušené ovoce, na kterém jsem si po vysazení cukru dlouhou dobu ujížděla. Na cukru samotném jsem byla dlouhé roky závislá (nebo lépe řečeno se ho dožadovali mikrobi v mém střevě). Ale samotnou mě překvapilo, že když jsem vědomě ze své stravy sušené ovoce vysadila, moji mikrobi se cukru pořád dožadovali a já jsem pro změnu měla pořád chuť na ovoce čerstvé a začala jsem ho jíst nějak moc. Na tom ale přece není nic špatného, nebo ano?

Začala jsem si to uvědomovat postupně. Věděla jsem, že to není ideální, snažila jsem se ovoce omezit, ale až donedávna jsem s tím nebyla schopná nic moc dělat. Také se mi upřímně moc nechtělo vysadit ještě i ovoce, když už nemůžu jíst skoro nic. Ovoce v podstatě na AIP zakázané není, ale někdo s ním může mít problémy. Záleží na stavu vašich střev. Pokud už ovoce jíte, obecně je lepší se soustředit na ovoce s nízkým glykemickým indexem, jako jsou například bobuloviny (borůvky, maliny, ostružiny, jahody atd.) nebo kyselejší jablka a omezit porce na 1 kus/porci ovoce denně.

Na konzumaci ovoce si musíte dávat pozor, zvlášť pokud máte například SIBO (z anglického small intestinal bacterial overgrowth). SIBO spočívá v tom, že se vám v tenkém střevě přemnoží některé bakterie a způsobují různé trávicí obtíže. Tyto bakterie se živí právě cukrem a škrobem a nezáleží, jestli jde o cukr rafinovaný, alkohol, ovoce nebo škrobovitou zeleninu. Proto je potřeba tyto bakterie vyhladovět, tudíž jím přísun cukrů a škrobu zamezit. Cukr navíc podporuje zánět v těle a zánětlivé prostředí vytváří podhoubí pro nemoc. Dnes už se ví, že většině nemocí můžeme předcházet právě změnou jídelníčku a životního stylu. A pokud už nějaké zdravotní potíže máte, nikdy není pozdě začít jíst a žít zdravěji.

A právě vysazení cukru je prvním krokem, který bych doporučila komukoliv, kdo se chce dlouhodobě těšit dobrému zdraví. Pokud už v těle zánět je nebo pokud máte nějaké zdravotní problémy, stojí za zvážení jít ještě dál a alespoň na čas vysadit sacharidy všechny, včetně ovoce. Dříve naši předci také neměli sladké ovoce k dispozici celý rok, takže to nikomu rozhodně neuškodí se sacharidů alespoň na čas vzdát. Je to jen o zvyku.

Já už jsem ovoce asi před týdnem vysadila, a navíc jsem si naordinovala čistící kůru křemelinou, abych tělu pomohla se nadbytečných cukržroutů v mém střevě zbavit. Už několik dní pociťuji detoxikační příznaky. Jsem unavená, pobolívá mě hlava, chvílemi je mi špatně od žaludku a trošku se mi zhoršil ekzém. To znamená, že se bakterie, které se cukrem živí, odumírají, anglicky jde o tzv. die-off. Tělo se zbavuje nepotřebného. Tudíž vím, že jsem na dobré cestě a že by se příznaky měly zase zmírnit a já bych se na své cestě ke zdraví měla posunout zase o krok dál.

A jak jste na tom s ovocem a s péčí o sebe sama vy?

Další zajímavé články...

2 komentáře

 • Odpovědět
  Patrik
  11/04/2018 at 20:55

  Ahoj,

  zvlastne som krvna skupina c. 0 .. to jest to zeby som mal jest len a len maso.
  Tiez mam na tvari ekzem pripomina mi to sebeoreu podla priznakov a som na vysoko sacharidovej strave. Prvy tyzden/dva zhorsenie, brutalne zlepsenie travenia. 2 az 3 krat za den. Pri paleo strave som bol rad ked som siel na velku raz za dva dni.
  Nejem absolutne ziadny raf. cukor. Zato ovocie, ovsene vlocky, ryzu vo velkom.. Nejem maso ani ryby ani nic zivocistne. Aj ked mi vajcia trochu chybaju popravde.

  Ekzem takmer uz nemam, tiez mam podozrenie ze mam SIBO. Citim vsak, ze som na spravnej ceste.

  Dobry clanok,
  budem ta sledovat. Nech sa ti dari 🙂

  • Odpovědět
   Pavlina
   12/04/2018 at 09:07

   Ahoj Patriku,
   Moc děkuju za komentář! Mám radost, že se ti článek líbil 🙂
   Vysokosacharidové stravování bych úplně nedoporučovala. Já jsem byla nějakou dobu vegan a akorát jsem si tím přitížila. Vysokosacharidová strava podporuje zánět v těle a ve střevě. I když některým lidem to může fungovat, zvlášť pokud předtím jedli dlouho nezdravě.
   A co se týče paleo stravy, pokud jsi měl problém jít na velkou, tak jsi možná konzumoval málo zeleniny a ovoce a moc bílkovin. Paleo není jen o bílkovinách.
   Držím palce, ať se daří a budu ráda za jakýkoliv další komentář.
   Pavlína

Napsat komentář