AIP Blog Ekzém Psychika Související

Spánková hygiena a tipy na zlepšení kvality spánku

Poslední dobou jsem pořád všude četla a slýchala o důležitosti spánku a jeho vlivu na naše zdraví. Dokonce natolik, že jsem měla pocit, že jsou to nějaká znamení, abych svému spánku věnovala víc pozornosti. Spánek je nezbytný pro naše zdraví a je také nedílnou součástí autoimunitního protokolu, který momentálně sama dodržuju.

Nikdy jsem nebyla dobrý spáč. Celý život mívám problémy s usínáním, v noci se budím a ráno se často cítím unavená. Proto se poslední dobou snažím dodržovat různé tipy na zlepšení spánku, tzv. spánkovou hygienu (sleep hygiene). Slyšeli už jste někdy o spánkové hygieně? Pokud ne, tady jsou moje tipy:

  1. Je důležité dodržovat čas kdy chodíte spát a kdy vstáváte, a to i o víkendu. Snažte se jít spát a vstávat ve stejnou dobu každý den.  Já sama se snažím jít si lehnout každý den okolo desáté. Neříkám, že jsem vždy v posteli přesně v deset, ale každý večer je to můj cíl, zvlášť když musím brzy vstávat. A je to znát.
  2. Nedívejte se na televizi a nepoužívejte telefon/počítač/tablet přímo před spaním, zejména ne v posteli. Já se na televizi nedívám (ani televizi doma nemám), ani nepoužívám často počítač před spaním. Pokud už svůj telefon potřebuju, vypnu modré světlo, protože narušuje produkci melatoninu a tím i váš spánek. V noci přepněte telefon do režimu letadla nebo jej úplně vypněte. Někteří odborníci dokonce nedoporučují ani číst si v posteli, ale mně to obvykle pomáhá když nemůžu usnout. Aspoň tak přijdu na jiné myšlenky.
  3. Pravidelně se hýbejte. Já obvykle začínám svůj den ashtanga jógou a krátkou meditací. Také většinou chodím do práce a z práce pěšky. O víkendech je pak nejlepší vyjet ven z města do přírody, nadýchat se čerstvého vzduchu, dobít baterky a relaxovat.
  4. Odpoledne to nepřehánějte s kofeinem a s cukrem. Nejlepší je nepít kávu nebo čaj později než po obědě. Já osobně vůbec kávu nepiju, protože na ni mám intoleranci, ale ráno a po obědě si ráda dopřeju zelený čaj.
  5. Večer před spaním si udělejte příjemně. Ztlumte světla, můžete si zapálit pár svíček, oblečte si na sebe něco pohodlného a uvolněte se. Můžete si třeba dát koupel s esenciálními oleji nebo horkou sprchu.
  6. Spěte ideálně ve tmavé, dobře větrané a tiché místnosti. Já před spaním v ložnici každý večer dobře vyvětrám. Není také od věci zainvestovat do tmavých závěsů nebo masce na oči, pokud vaše ložnice není dostatečně tmavá.
  7. Snažte se nejíst těsně před spaním. V ideálním případě si dejte lehkou večeři tři hodiny před tím než ulehnete.
  8. Pokud je to možné, nespěte přes den. Nevím jak vy, ale já stejně většinou během dne spát nemůžu. Nikdy mi to nešlo, ani když jsem byla malá.

Celkově si myslím, že díky dodržování spánkové hygieny se můj spánek zlepšuje. Nespím dobře každou noc, ale můj spánek i moje energie se přes den určitě zlepšily. Nemůžu se ale dočkat, až tahle zima skončí a já budu moc doplnit energii a vitamín D ze sluníčka.

A jaký je váš spánek? Spíte dobře? Už jste slyšeli o spánkové hygieně? Budu ráda, když mi dáte vědět 🙂

Další zajímavé články...

Žádné komentáře

    Napsat komentář