Recipes

Gut-Healing Broccoli, Kale, and Chickpea Soup

Ingredients:

1 broccoli cut into larger pieces

¼ head of kale, cut roughly

1 cup cooked chickpeas (you can also use canned chickpeas but rinse them with water before using)

1.5 liter bone broth (I used beef)

Handful of seaweed (I used wakame which came in long dried strips; I used scissors to cut them into smaller pieces before adding to the soup)

Salt+pepper

½ head of garlic

Nutritional yeast to taste (1-2 tbsp, optional)

 

Instructions:

Put bone broth in a large pot with broccoli and kale. Add salt and pepper, bring to boil and cook until tender (10-15 mins should be enough; you don’t want it to get too mushy). Turn off. Add chickpeas and garlic and blend until creamy. Add seaweed and nutritional yeast (optional). Stir and let sit for a few minutes for the seaweed to become soft, and serve

Because I used bone broth as a base, this soup has amazing gut healing properties. Seaweed has a lot of iodine, which is beneficial especially if you have thyroid problems, and garlic is a great cold and flu prevention tool in winter, as well as a prebiotic (also good for your gut).

You Might Also Like...

2 Comments

 • Reply
  monika
  Monday June 11th, 2018 at 06:56 AM

  Cizrna se, podle mě, na AIP nesmí. Ani v low carb doporučená není jakožto luštěnina…? Sama ji mám teda moc ráda a polévka vypadá velmi chutně.

  • Reply
   Pavlina
   Monday June 11th, 2018 at 12:22 PM

   Moniko, máte pravdu, cizrna se na AIP nesmí. Tento recept je ale z doby, kdy jsem ještě na AIP nebyla. Navíc mé stránky nejsou jen o AIP, ani o paleu nebo low carb. Jsou o celostním přístupu, o sebelásce, o schopnosti poslouchat své tělo a vyléčit sebe sama. Každý jsme jiný a každému vyhovuje něco jiného. Jak také píšu ve svém posledním článku, sama už od AIP pomalu upouštím, zařazuji další potraviny, jako by to měl postupně udělat každý. AIP není dlouhodobé řešení, je to terapeutická eliminační dieta, které slouží k odhalení našich problémových potravin a uzdravení střeva. Někdo po znovuzařazení neproblémových potravin pak zůstane na paleu, někomu jinému to nemusí vyhovovat. Jde hlavně o to jíst celé potraviny a zaměřit se i na další oblasti našeho života. Já už například zařazuji i sacharidy, protože mi low carb dlouhodobě nevyhovuje. Mějte se hezky a přeju ať najdete tu svou cestu 🙂

Leave a Reply