AIPBlogEkzém Autoimunitní protokol AIP

9. 3. 2018
autoimunitni-protokol-AIP-pj-blog

AIP je terapeutický výživový protokol, sloužící k léčbě autoimunitních a chronických onemocnění. Jeho základem je speciálně upravená paleo dieta, kterou sestavil americký vědec, Dr. Loren Cordain a zpopularizovala ji další americká vědkyně, Dr. Sarah Ballantyne alias The Paleo Mom, která je dnes největší autoritou na autoimunitní protokol.

AIP ale oproti paleu dočasně vypouští nejen zemědělské plodiny a průmyslově upravené potraviny, ale také další potenciálně zánětlivé či iritující potraviny, které mohou být zátěží pro střevo, jenž nefunguje tak jak má, nebo které dokonce přispívají k propustnosti střev. Primárně jde tady o to tyto potraviny na čas eliminovat a vyléčit naše střevo, ve kterém sídlí velká část našeho mikrobiomu a tedy i naší imunity.

AIP se navíc nezaměřuje jen na stravu, ale i na další oblasti života, jako je například zvládání stresu, dostatečný spánek, pohybové aktivity a prostředí, ve kterém člověk žije. Také je důležité, aby si člověk udělal čas sám na sebe, odpočíval, dělal věci, které ho baví a naplňují, a také trávil čas s rodinou a s přáteli.

Pro mě je AIP celostní cesta ke zdraví a změnou jídelníčku to ale všechno začíná. Základem AIP je vysazení všech potenciálně zánětlivých nebo iritujících potravin – cukrů, průmyslově zpracovaných potravin, lepkových i bezlepkových obilovin, mléka a mléčných výrobků, vajec, kávy, luštěnin, ořechů a semínek, alkoholu, ale i některých druhů koření. A co nám tedy zbyde? Maso, vnitřnosti a ryby, většina zeleniny (kromě tzv. nightshades, česky lilkovité zeleniny, tedy rajčat, paprik, lilku, brambor, patří sem i kustovnice!) a ovoce, a také zdravé tuky (olivový olej, avokádo, ghí, sádlo, rybí olej, kokosový tuk). Přičemž je důležité vybírat si co nejkvalitnější a nejčerstvější potraviny, nejlépe v bio kvalitě, případně z volného chovu.

 

Seznam všech potravin, které jsou na AIP povolené si můžete zdarma stáhnout zde.

 

Důležitý je také příjem kvalitních probiotik a pití masokostních vývarů.Probiotika můžeme přijímat v podobě kvašené zeleniny, vodního kefíru, kombuchy, kokosového jogurtu nebo kefíru, případně můžeme užívat i kvalitní probiotika v kapslích. Další nedílnou součástí AIP je každodenní pití kostních a masových vývarů. Vývary jsou vlastně takové elixíry, které obsahují spoustu důležitých živin a vitamínů, které podporují hojení našich střev a doplňují organismu zdraví potřebné látky.

Autoimunitní protokol by se měl dodržovat nejméně po dobu čtyř až šesti týdnů nebo do výrazného zlepšení vašich příznaků. Za tuto dobu se vaše střevo i váš imunitní systém zklidní. Poté můžete potraviny opatrně začít zařazovat zpět do svého jídelníčku. Jak při znovuzařazování postupovat se můžete dočíst zde.

Jak už jsem psala výše, AIP není jen o změně stravování. Ano, je opravdu důležité uzdravit vaše střevo, kde sídlí většina vaší imunity, ale neméně důležité je začít pracovat na změně vašeho myšlení, vašich podvědomých vzorců chování a vztahu k sobě, k ostatním lidem i ke světu. Nemůžete očekávat, že pokud budete dále žít  a myslet tak jako před tím než jste onemocněli, že se vyléčíte. Nemoc je signál vašeho těla, že něco děláte špatně, má vás upozornit na to, že je potřeba něco změnit. Je proto třeba snížit hladinu vašeho stresu a začít se mít konečně rád(a). Navíc často ani střevo uzdravit nelze, pokud nezapracujete na své psychice. Vaše střevo je s mozkem propojené. Vaše psychika ovlivňuje vaše trávení a procesy ve vašem střevě ovlivňují vaše myšlení a vaše pocity. Proto je potřeba k člověku a k jeho léčbě přistupovat celostně, propojit tělo, mysl i duši a zharmonizovat všechny tyto tři oblasti vašeho života.

Sama jsem si tím prošla, a dokud jsem řešila jen stravu a tělesné projevy nemoci, moc se toho nezměnilo. Až když jsem na sobě nezačala každý den pracovat, meditovat, být vděčná za to dobré, co v životě mám a nesoustředila se stále jen na to, co mě stresuje, co se mi nelíbí a jak je nespravedlivé, že zrovna já jsem nemocná, zlepšení nepřicházelo. Svůj život jsem musela od základů změnit. Ohromně mi při tom pomohla také EFT terapie, kterou dnes už také sama využívám při práci s klienty na odblokování příčin jejich zdravotních potíží a na podporu jejich uzdravení.

 

Pokud si nejste zcela jistá, zda je AIP nejlepší řešení pro vás a potřebovala byste poradit, co přesně byste měla dělat, abyste se uzdravila, napište mi email nebo mě kontaktujte zde a najdeme nejlepší individualizované řešení pro vás.

 

Také se se můžete přihlásit do mé facebookové skupiny Celostní cesta ke zdraví, která slouží na podporu lidí s chronickými zdravotními problémy na jejich cestě ke zdraví. Můžete se tam ptát, sdílet své zkušenosti s AIP a celostním přístupem a setkat se s dalšími lidmi, kteří mají podobné potíže a zkušenosti jako vy. Já skupinu vedu, členy podporuji a osobně odpovídám na všechny případné dotazy.

A pokud byste se chtěli dozvědět více o mně nebo o tom, jak vám mohu pomoci, stačí kliknout sem.

pavlinajirouskova-logo-600x100-cz
Mým posláním je...

Pomáhat ženám s chronickými zdravotními potížemi na jejich cestě ke zdraví. Zabývám se celostním poradenstvím, coachingem a především energetickým léčením (EFT a kvantovou léčbou), které mně osobně nesmírně pomohly. Mohu vám pomoci s atopickým ekzémem, neplodností, poruchami příjmu potravy, depresemi, úzkostmi, autoimunitním onemocněním, trávicími obtížemi, alergiemi a spoustou dalších chronických potíží.

Sledujte mě na sítích

Sledujte mě na Facebooku a Instagramu.

Na Facebooku mě najdete kromě mého veřejného profilu pod ikonkou výše také v mé uzavřené skupině „Celostní cesta ke zdraví.

Co nabízím...

Svým klientkám pomáhám v rámci poradenství, coachingu a energetického léčení (EFT, kvantová léčba) v oblasti léčby a prevence chronických zdravotních potíží, včetně atopického ekzému, různých autoimunitních onemocnění, trávicích obtíží, alergií, ale i depresí, poruch příjmu potravy a spousty dalších fyzických i psychických problémů.

Rychlé menu
Sledujte mě na sítích

Další možností, jak se se mnou spojit je Facebook nebo Instagram.

Na Facebooku mě najdete kromě mého veřejného profilu výše také v mé skupině „AIP a jak dál: Celostní cesta ke zdraví.

© Pavlína Jiroušková 2019 | Všechna práva vyhrazena.
Stránky jsou chráněné pomocí reCAPTCHA a Google Ochrana osobních údajů a Smluvní podmínky.

© Pavlína Jiroušková 2019 | Všechna práva vyhrazena.
Stránky jsou chráněné pomocí reCAPTCHA a Google Ochrana osobních údajů a Smluvní podmínky.