AIPBlogEkzém Znovuzařazování potravin na AIP

20. 6. 2018
znovuzarazovani-potravin-na-AIP-pj-blog

Autoimunitní protokol není dlouhodobé řešení, je to eliminační dieta, která by se neměla dodržovat déle než několik měsíců (i když jsou i lidé, kteří na ní zůstávají i roky buď ze strachu, že se jim nemoc vrátí, příznaky zhorší, nebo protože jim to prostě vyhovuje; to je ale téma na jiný článek).

Pokud už jste na AIP dostatečně dlouhou dobu (minimálně 4-6 týdnů), dodržujete všechny aspekty AIP, tedy nejen stravování, ale zaměřujete se i ostatní oblasti života (jako je pitný režim, zvládání stresu, dostatečný spánek, pravidelný pohyb, prostředí, ve kterém žijeme, ale také si uděláme čas sami na sebe, posloucháme své tělo, děláme věci, které nás baví a trávíme čas s rodinou a s přáteli, kteří nás podpoří a vyslechnou, když se potřebujeme vypovídat) a vaše symptomy se za tu dobu výrazně zlepšily (nebo dokonce zcela vymizely, to ale není podmínkou), můžete přistoupit ke znovuzařazování.

Potraviny se doporučuje zařazovat ve čtyřech fázích:*

V první fázi můžete začít zařazovat potraviny, u kterých je nejméně pravděpodobné, že na ně budete reagovat. Patří sem vaječný žloutek, bobulovité koření, zelené fazolky, hrášek lusk, oleje z ořechů a ghee.

Potraviny zařazujte jednu po druhé a nechte mezi nimi odstup alespoň tři dny, lepší je ale 5-7 dní.

Když zařazujete nějakou potravinu, zkuste nejdříve úplně malinké sousto, třeba jen půl lžičky. Pak 15 minut počkejte a sledujte jakoukoliv reakci.

Pokud k žádné reakci nedojde, můžete si dát trošku větší sousto, třeba malou lžičku. Tentokrát počkejte dalších 15 minut.

Pokud opět nedojde k reakci, můžete si dát celou polévkovou lžíci a pak počkat třeba 3 hodiny. Pokud ani pak nedojde k rekci, můžete si dát celou porci dané potraviny.

Pak čekejte alespoň 3 dny, jestli se nějaká opožděná reakce neobjeví, aniž byste danou potravinu znovu jedli. Může jít o trávicí potíže, nadýmání, kožní projevy, průjem, bolesti hlavy nebo kloubů, zvýšenou únavu, narušený spánek, zahlenění, svědění očí, kýchání, úzkost atd. Pokud k žádné reakci nedojde, můžete potravinu zařadit do jídelníčku.

Pokud by v jakékoliv fázi úvodního zařazování k nějaké reakci došlo, potravinu vyřaďte aspoň na dalších 6 měsíců, než ji budete moci znovu zkusit. Nezkoušejte více potravin naráz, aby se Vám nezkřížily reakce.

Může se ale také stát, že napoprvé k žádné reakci nedojde, pak ale potravinu začnete jíst pravidelně a najednou se reakce dostaví. Některé potraviny budeme moci jíst pravidelně a jiné třeba jen občas. To je potřeba vyzkoušet a poslouchat své tělo. Nejlepší je dělat si záznamy toho, co jsme kdy snědli a jaké případné reakce jsme kdy měli. Často totiž jinak zapomeneme, co jsme kdy jedli, zvlášť pokud se reakce dostaví opožděně, a záznamy nám mohou pomoci.

Ve druhé fázi znovuzařazování (až zařadíte nebo vyloučíte vše z první fáze) se mohou zařazovat semínka a ořechy (kromě kešu a pistácií), kakao, vaječné bílky, máslo a v malém množství i alkohol, pokud chcete.

Ve třetí fázi se mohou zařazovat kešu a pistácie, lilek, papriky, včetně koření, smetana a fermentované mléčné výrobky (pouze v bio kvalitě).

V poslední fázi se mohou zařazovat ostatní mléčné výrobky (pouze v bio kvalitě), chilli, rajčata, brambory, ostatní lilkovitá zelenina, alkohol ve větším množství (pokud po tom toužíte), bílá rýže, luštěniny (řádně připravené, namočené, popřípadě naklíčené) a potraviny, na které už člověk měl v minulosti nějakou reakci. Pozor ale na potravinové alergie (například pokud už jste na některou potravinu někdy měli anafylaktický šok), těmto potravinám se prosím raději nadále vyhýbejte!!!

Znovuzařazování je pomalý proces, já sama zařazuji přibližně jednu potravinu týdně. Někdy není lehké poznat, na jakou potravinu reagujete, zvlášť pokud všechny vaše příznaky před započatým znovuzařazováním zcela nevymizely. Pokud si nejste jistí, potravinu radši na čas zase vyřaďte a zkuste ji znovu až za nějakou dobu.

Z vlastní zkušenosti podotýkám, že toto rozdělení je pouze orientační. Já sama ho striktně nedodržuji. Je opravdu důležité poslouchat své tělo a vnímat jak se cítíte. Už jsem například zařadila rýži, která se běžně zařazuje až ve čtvrté fázi, přestože jsem stále v podstatě na začátku. Mně ale dlouhodobě nízkosacharidová dieta nevyhovovala, necítila jsem se dobře. Každý jsme jiný, každému vyhovuje něco jiného. Někdo se může z AIP dopracovat k paleo dietě a zůstat na ní pak už navždy, někomu  jinému nízkosacharidové stravování nevyhovuje a pak se stravuje racionálně, k čemuž směřuji já, nebo si najde úplně jiný způsob, který vyhovuje jemu.

Na závěr chci ještě jednou zdůraznit, že uzdravení opravdu není jen o jídle. Já sama čím dál tím více zjišťuji, že největší práci je potřeba udělat v hlavě. Nestačí jen zdravě jíst a sportovat. Je to také o vnitřním nastavení. Je potřeba na sobě pracovat každý den, změnit co doposud nefungovalo. Já věřím tomu, že jsme onemocněli z nějakého důvodu, že nám nemoc nese nějakou zprávu, kterou bychom měli rozluštit, nějak se z toho poučit, změnit v životě něco, co k naší nemoci přispělo. Pokud jste ještě nečetli můj poslední článek, ve kterém o tom mluvím, určitě si ho přečtěte.

Pro ty z vás, kteří ještě nemají seznam potravin, povolených na AIP, můžete si ho stáhnout zde.

Držím palce, ať se vám znovuzařazování daří a kdybyste měli jakékoliv dotazy k AIP nebo byste měli zájem se mnou spolupracovat, ať už v rámci celostního a výživového poradenství nebo EFT terapie, můžete mě kontaktovat zde na webu, na jedné z mých facebookových stránek zde, zde či v mé facebookové skupině zde, případně na instagramu.

 

*Zdroj: Sarah Ballantyne: The Paleo Approach

pavlinajirouskova-logo-600x100-cz
Mým posláním je...

Pomáhat ženám s chronickými zdravotními potížemi na jejich cestě ke zdraví. Zabývám se celostním poradenstvím, coachingem a především energetickým léčením (EFT a kvantovou léčbou), které mně osobně nesmírně pomohly. Mohu vám pomoci s atopickým ekzémem, neplodností, poruchami příjmu potravy, depresemi, úzkostmi, autoimunitním onemocněním, trávicími obtížemi, alergiemi a spoustou dalších chronických potíží.

Sledujte mě na sítích

Sledujte mě na Facebooku a Instagramu.

Na Facebooku mě najdete kromě mého veřejného profilu pod ikonkou výše také v mé uzavřené skupině „Celostní cesta ke zdraví.

Co nabízím...

Svým klientkám pomáhám v rámci poradenství, coachingu a energetického léčení (EFT, kvantová léčba) v oblasti léčby a prevence chronických zdravotních potíží, včetně atopického ekzému, různých autoimunitních onemocnění, trávicích obtíží, alergií, ale i depresí, poruch příjmu potravy a spousty dalších fyzických i psychických problémů.

Rychlé menu
Sledujte mě na sítích

Další možností, jak se se mnou spojit je Facebook nebo Instagram.

Na Facebooku mě najdete kromě mého veřejného profilu výše také v mé skupině „AIP a jak dál: Celostní cesta ke zdraví.

© Pavlína Jiroušková 2019 | Všechna práva vyhrazena.
Stránky jsou chráněné pomocí reCAPTCHA a Google Ochrana osobních údajů a Smluvní podmínky.

© Pavlína Jiroušková 2019 | Všechna práva vyhrazena.
Stránky jsou chráněné pomocí reCAPTCHA a Google Ochrana osobních údajů a Smluvní podmínky.