AIPBlogEkzémPsychikaSouvisející Ekzém se dá vyléčit

20. 3. 2018
ekzem-se-da-vylecit-pj-blog

Pokud vás trápí ekzém celý život jako mě, možná že jste se už dávno smířili s tím, že se ekzém nedá vyléčit, že je to dědičné nevyléčitelné onemocněné kůže. Anebo není? Možná jste už slyšeli o lidech, kteří se z ekzému „zázračně“ vyléčili nebo se jim alespoň podařilo minimalizovat projevy ekzému a rádi byste se dozvěděli jak na to. Musím vás předem varovat, že žádný zázračný lék na ekzém neexistuje. Každý člověk je jiný a při léčbě ekzému nebo jakékoliv jiné chronické nemoci, je třeba ke každému přistupovat individuálně. Pokud se přestanete dívat jen na příznaky a hledat způsoby jak je zamaskovat a zaměříte se na pravé příčiny problému, možná časem na zázraky opravdu věřit začnete.

Já mám atopický ekzém doslova od narození. Jako malá holčička jsem ho měla po celém těle. I na obličeji. Ekzém svědil, bolel, kůži jsem měla často rozškrabanou do krve a některé děti se mi kvůli tomu posmívaly. Nebylo to pro mě nijak jednoduché. Byla jsem nejistá sama sebou a občas jsem si připadala ošklivá. „Proč zrovna já?“ říkala jsem si často. V dospívání se mi ekzém zlepšil, ale nikdy se neztratil úplně. Občas to bylo lepší a občas zase horší. Postupně jsem vypozorovala, že mi na kůži nedělá dobře špína, prach, nízké teploty, suchý vzduch a také některé pyly, ale občas se ekzém zhoršil, aniž bych věděla proč. Nikdy mě nenapadlo hledat spojitost například s psychikou. Nenapadlo mě, že když jsem ve stresu, ekzém se mi výrazně zhorší. Také jsem neviděla žádnou spojitost mezi mým ekzémem a jídlem, které jím nebo pitím, které konzumuju, obzvláště s alkoholem.

Během života jsem vyzkoušela všechno, na co jsem jen narazila. Masti, koupele, léčitele, všemožné pilule a byliny nebo například biorezonanci. Ekzém se mi občas dočasně zlepšil, ale nikdy to nebylo dlouhodobé. Jediné, co vždy aspoň trošku zabralo, byly kortikoidové masti. Bohužel jsem dlouhé roky nevěděla, jak jsou kortikoidy škodlivé. Věděla jsem, že by se neměly užívat dlouhodobě a neměly by se používat na obličej. To ale řekněte mladé dívce, která se chce líbit a nic jiného jí na ekzém nezabírá.

Dnes už vím, že kortikoidy ztenčují kůži a narušují její ochrannou bariéru, která jednak tělo chrání před vnikem bakterií a různých alergenů do organismu, ale také zabraňuje úniku vlhkosti z těla ven. Že jsem si dlouhodobým užíváním tuto bariéru narušila a proto je můj organismus oslabený. Kortikoidy v podstatě potlačují náš imunitní systém, a proto jsme při jejich užívání náchylnější k infekcím. Seznam nežádoucích účinků je ale ještě mnohem delší a mnohdy mohou příznaky být ještě daleko vážnější, jako např. hormonální změny, Cushingův syndrom, zelený zákal, zpomalení růstu u dětí atd. Před pár lety, když se mi ekzém v důsledku dlouhodobého extrémního stresu velmi výrazně zhoršil, jsem kortikoidní krém ještě občas použila, když to bylo k nevydržení, ale v dnešní době už bych se k němu ani nepřiblížila.

Asi si říkáte, jak jsem na tom s ekzémem dnes? Jak už jsem psala, před pár lety se mi ekzém výrazně zhoršil a rozšířil se téměř po celém těle. K tomu se přidaly další zdravotní problémy – trávicí obtíže, potravinové intolerance, snížená funkce štítné žlázy, padaly mi vlasy, byla jsem věčně unavená, podrážděná, špatně jsem spala.  Ekzém jsem tak hrozný a v takové míře neměla od dětství.

Protože už vím, že tradiční západní medicína ekzém vyléčit neumí a protože jsem z různých důvodů v posledních letech čím dál více tíhla k alternativním řešením (nejen) zdravotních problémů, rozhodla jsem se své zdravotní potíže začít řešit sama. Načetla jsem co se dalo, navštívila nespočet různých poradců, terapeutů a léčitelů, vystudovala výživové poradenství, vyzkoušela jsem různé stravovací směry, od ajurvédy, přes veganství, paleo až po autoimunitní protokol, a také nespočet výživových doplňků, detoxikačních strategií, půstů a všemožných terapií, např. na odblokování různých psychických bloků.

Nakonec mi pomohl až celostní přístup v kombinaci s EFT terapií a proto tento přístup používám i při práci s klienty. Jak už jsem ale psala, každý jsme jiný a co funguje mně, nemusí fungovat vám. Proto ke každému člověku přistupuji individuálně, uděláme podrobnou analýzu jeho potíží, společně najdeme jejich příčiny a postupně začneme pracovat na jejich odstranění.

Nemoc je signál našeho těla, že něco není v pořádku, že je potřeba něco změnit. Proto bych každému, kdo se potýká s nějakou chronickou nemocí, ať už jde o ekzém, nějaké autoimunitní onemocnění nebo třeba o nadváhu či vysoký krevní tlak, doporučila následující:

 • Pijte každý den dostatečné množství čisté filtrované vody.
 • Vyřaďte ze svého jídelníčku všechny průmyslově zpracované potraviny.
 • Zkuste alespoň na měsíc vyřadit lepek, cukr, mléko a mléčné výrobky a vejce. Pokud by to nezabralo, můžete zkusit eliminační dietu (jako je AIP) nebo se nechat otestovat na potravinové alergie a intolerance a netolerované potraviny alespoň na čas vyřadit. Lepek a mléko bývají jedny z nejčastějších alergenů, ale např. já sama mám intoleranci na více než 100 potravin. Testy na potravinové intolerance jsou ale bohužel dost drahé a nejsou v ČR hrazené pojišťovnou, proto je eliminační dieta, jako například AIP, pro většinu lidí schůdnější variantou.
 • Zařaďte kvalitní probiotika a fermentované potraviny, jako jsou např. kysané zelí, pickles, kombucha, vodní nebo kokosový kefír. Podpoříte tím svůj střevní mikrobiom.
 • Pijte každý den dlouho-tažené kostní a masové vývary v bio kvalitě, které přispívají k hojení střev.
 • Jezte dostatek zeleniny a ovoce, nejlépe v bio kvalitě. Zelenina by měla být součástí každého vašeho hlavního jídla (alespoň půl talíře).
 • Snažte se eliminovat nebo alespoň minimalizovat stres. Existuje nespočet technik a cvičení. Já sama praktikuji jógu, meditaci, procházky a EFT.
 • Hýbejte se a dopřávejte si co nejčastěji pobyt v přírodě.
 • Nezapomínejte na dostatečný spánek (ideálně 7-9 hodin za noc) a odpočívejte když jste unavení. My ženy potřebujeme odpočívat více než je v našem uspěchaném světě zvykem, obzvláště v době menstruace a před ní.
 • Důležité je také eliminovat z vašeho života veškerou chemii. Používejte přírodní čisticí prostředky a prací prášky a na kůži kosmetiku, mýdla a šampony v bio kvalitě.
 • Odpouštějte sobě i ostatním, praktikujte vděčnost, meditujte a mějte se rádi.

Já sama jsem v rámci snahy o zlepšení ekzému a dalších zdravotních potíží od začátku roku 2018 dodržovala autoimunitní protokol (AIP), o kterém se můžete více dočíst například v tomto článku. Mně AIP, v kombinaci s výše uvedenými doporučeními a s EFT terapií, s ekzémem i dalšími zdravotními potížemi pomohlo zatím nejvíce. I když od AIP postupně upouštím, protože to není dlouhodobé řešení, mohu říct, že ekzém i mé další zdravotní potíže se opravdu o mnoho zlepšily a nadále se lepší. A zároveň s nimi i celková kvalita mého života, můj přístup k sobě samé a mé vztahy s lidmi v mém okolí.

Pokud jste ale nikdy nic podobného nezkoušeli, nedoporučovala bych asi začínat hned s AIP. Na někoho, kdo ještě nic podobného nezkoušel, by to mohlo být příliš a mohl by to předčasně vzdát. AIP je terapeutický výživový protokol, který je dosti restriktivní. Radila bych vám vyzkoušet nejprve moje výše uvedená doporučení a uvidíte, jestli vám to pomůže. Pokud by to ale nestačilo a měli byste zájem AIP vyzkoušet, můžete se třeba přihlásit do mé facebookové skupiny věnované tomuto tématu. Ve skupině získáte podporu ode mě i od ostatních a najdete zde informace, které nikde jinde nejsou, alespoň ne v češtině.

Další možností je samozřejmě konzultace se mnou, kde společně odhalíme příznaky vašich potíží a zapracujeme na jejich odstranění pomocí individualizovaného protokolu a EFT terapie.

Ve své praxi se řídím celostním přístupem a principy funkční medicíny a výživy, s jejichž pozitivními účinky mám osobní zkušenosti. Nehledám žádné zkratky ani dočasná řešení a nebudu vám vnucovat žádné produkty, které vás zaručeně vyléčí. Hledám prvotní příčiny problémů, nerovnováhy v těle i psychické bloky a nefunkční vzorce chování a společně pak pracujeme na tom, jak váš život změnit k lepšímu pomocí úpravy jídelníčku, životního stylu a přístupu k sobě i k druhým. Mým cílem je, abyste mohli žít zdravější, šťastnější a naplněnější život. Více o mně se můžete dočíst zde.

Pokud byste měli o spolupráci zájem, nebo nějaké otázky k článku, neváhejte mě kontaktovat. Moc ráda vám pomůžu a poradím, sestavím jídelníček na míru a budu vás podporovat a inspirovat na vaší cestě ke zdraví.

pavlinajirouskova-logo-600x100-cz
Co nabízím...

Svým klientkám pomáhám v rámci poradenství, coachingu a energetického léčení (EFT, kvantová léčba) v oblasti léčby a prevence chronických zdravotních potíží, včetně atopického ekzému, různých autoimunitních onemocnění, trávicích obtíží, alergií, ale i depresí, poruch příjmu potravy a spousty dalších fyzických i psychických problémů.

Sledujte mě na sítích

Další možností, jak se se mnou spojit je Facebook nebo Instagram.

Na Facebooku mě najdete kromě mého veřejného profilu výše také v mé skupině „AIP a jak dál: Celostní cesta ke zdraví.

Co nabízím...

Svým klientkám pomáhám v rámci poradenství, coachingu a energetického léčení (EFT, kvantová léčba) v oblasti léčby a prevence chronických zdravotních potíží, včetně atopického ekzému, různých autoimunitních onemocnění, trávicích obtíží, alergií, ale i depresí, poruch příjmu potravy a spousty dalších fyzických i psychických problémů.

Rychlé menu
Sledujte mě na sítích

Další možností, jak se se mnou spojit je Facebook nebo Instagram.

Na Facebooku mě najdete kromě mého veřejného profilu výše také v mé skupině „AIP a jak dál: Celostní cesta ke zdraví.

© Pavlína Jiroušková 2019 | Všechna práva vyhrazena.
Stránky jsou chráněné pomocí reCAPTCHA a Google Ochrana osobních údajů a Smluvní podmínky.

© Pavlína Jiroušková 2019 | Všechna práva vyhrazena.
Stránky jsou chráněné pomocí reCAPTCHA a Google Ochrana osobních údajů a Smluvní podmínky.